Nagios Core

Nagios Core, yüzlerce Nagios projesinin yapıldığı birincil uygulama olarak hizmet veren izleme ve uyarı motorudur.

Nagios Core, izlenen öğeler için temel olay zamanlayıcısı, olay işlemcisi ve uyarı yöneticisi olarak görev yapar. Ek görevleri gerçekleştirme yeteneklerini genişletmek için kullanılan, performans nedenleriyle C'de yazılmış bir daemon olarak uygulanan ve Linux / * nix sistemlerinde yerel olarak çalışacak şekilde tasarlanmış çeşitli API'lara sahiptir.

Mimariye
Genel Bakış

Nagios Core, esneklik ve ölçeklenebilirlik için tasarlanmış odaklanmış, genişletilebilir bir mimariyle tasarlanmıştır. Özellik kümesinin ek eklentiler aracılığıyla kolayca genişletilmesine olanak tanıyan birkaç API sağlar. Bu mimarinin başarılı olduğu kanıtlandı ve temel özellik setini genişleten binlerce eklenti projesi yarattı.

Genel Kapsam

Nagios Core'un kapsamı öncelikle kontrol planlama, kontrol yürütme, kontrol işleme, olay işleme ve uyarı görevlerine odaklanmıştır. Kontrollerin yapılması, bildirimlerin gönderilmesi, performans verilerinin işlenmesi ve diğer birçok görev Nagios Core için kapsam dışındadır ve diğer Nagios projeleri tarafından ele alınır.

Arayüz

Nagios Core, geçmişte ve günümüzde varsayılan bir CGI arayüzü ile birlikte gelir. CGI'lar Nagios kullanıcılarına Nagios Core tarafından izlenen öğeleri görüntülemek ve yönetmek için gereken temel işlevleri sağlar. CGI'lar standart Nagios Core arayüzü haline geldi ve çoğu Nagios uzantısı tarafından sıklıkla API olarak kullanılıyor. Birçok kullanıcı, Nagios kullanıcı arayüzlerinin görünümünü, hissini ve işlevselliğini özelleştirmek için ek arayüz kullanır. Nagios V-Shell, şu anda Nagios Core'un resmi PHP arayüzü olarak geliştirilmekte olan yeni bir arayüzdür.

Genişletilmiş Özellikler

Diğerlerinin yanı sıra yapılandırma arayüzleri, performans grafiği, otomatik keşif ve dağıtılmış izleme de dahil olmak üzere Nagios Core'un kapsamı dışında kalan ek özellikler sağlayan zengin bir eklenti çeşidi vardır. Bu özellikler, bağımsız olarak geliştirilen ve Nagios Exchange'de bulunabilen farklı Nagios projelerinde uygulanmaktadır.

Mobirise web page builder - Read more