Sızma Testi Firmaları

Siber suçlar konusu son zamanlarda yükselişe geçti. Müşterilerin verilerinin korunması yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyadaki büyük çaplı hırsızlıklarıyla ilgili bilgiler düzenli olarak çıkıyor. Sürekli yeni siber saldırı yöntemleri ortaya çıkıyor. Küresel haber ajanslarından gelen haber raporları siber saldırı haberleriyle dolu. Sorun küresel ve tehlike gittikçe artıyor.

Ancak bankalar için iyi haberlerde yok değil. Siber suçlular şirketlerle daha az, bireylerle daha fazla ilgilenmeye başladı. Bununla birlikte, herhangi bir tüzel kişilik, tabii ki bilgisayar korsanlarının oluşturduğu iş ve itibara yönelik gerçek tehditlerin zaten oldukça açık bir şekilde farkında olmasındandır.

Koruma geliştiren şirketler, sızma testi, güvenlik analizi, Red Team, güvenlik açıklarını ve altyapı zayıflıklarını tespit etmek için diğer yöntemleri kullanır. Aynı zamanda, bu tür yöntemler bile bir şirketin bilgi güvenliği düzeyini yeterince değerlendirmeyi ve onu korumak ve iyileştirmek için doğru kararlar almayı her zaman mümkün kılmamaktadır.

Buradaki önemli nokta ise sızma testi hizmeti veren firmalar. Birçok sızma testi şirketi, tüm kritik güvenlik açıklarını tespit etmeyen, savunmalara direnmeyen ve saldırı vektörleri oluşturmayan otomatik yazılımlar kullanır. Dahası, bu tür şirketler, gelişmiş bilgisayar korsanlarının sıklıkla yaptığı gibi, kendi açıklarını yazma konusunda yeterli uzmanlığa sahip olmayabilir. Bu nedenle, gerçekte hizmette eksiklikler olabilir. Ve bu bazen müşteri için tehlikeli durumlar oluşturabilir.

Sızma testi firması doğru olarak nasıl seçmek gerekir? 

Uzmanlarının sahip olması gereken yeterlilikler nelerdir? Ve kendinizi profesyonel olmayanlardan nasıl koruyabilirsiniz? Bu sorulara ancak altta yazan beş gerekliliğe riayet edildiği takdirde cevap bulunabilir.

  1. Şirketler, sızma testleri yapmak için kendi yaklaşımlarını geliştirmelidir. En iyi küresel uygulamaları ve tüm benzersiz özellikleri ve risk modeliyle finans sektörüne tam bir odaklanmayı birleştirmeleri gerekir. Odak noktası fonların, gizli bilgilerin ve kişisel verilerin güvenliğidir.
  2. Şirketin uzmanları, tescilli yazılım kullanmak da dahil olmak üzere güvenlik açıklarını aramak için hem manuel hem de otomatik yöntemler uygulamalıdır.
  3. Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununu iyi bilen profesyoneller, tanınmış sızma testi uzmanları olmalıdır. Daha önce bu alanda çalışmaları olan eski suçlular olmamalıdır. Sızma testi yapan kişi yeterli donanıma (gerekli sertifikalar CEH, LPT … vb gibi ) sahip olmalı.
  4. Sızma testi işleminde atılan adımların kayıt alınması zorunludur. Kayıtlar yada video kaydı müşteriye verilir. Bu, güvenlik açıklarının tanımlanmasını göstermenize olanak tanır ve çalışmaları sırasında müşteri veya ilgili üçüncü taraf uzmanlar dolandırıcılık tespit ederse, Sızma  /Penetrasyon Testi şirketine karşı olası hak taleplerini artırmak için bir temel oluşturabilir.
  5. Açıkların raporlama işlemi eksiksiz olmalı.

Ancak Sızma testi pazarını analiz edecek vaktiniz yoksa bu konuda yanılmak istemiyorsanız ve tüm güvenlik açıklarını olabildiğince profesyonel ve eksiksiz bir şekilde kapatmak için çabalıyorsanız, Secromix’e gelin. Şirket, öne sürülen beş gerekliliğe uymaktadır ve sektöre hizmet sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Tüm Secromix ürünleri, SDLC (Sistem mühendisliği, bilgi sistemleri ve yazılım mühendisliğinde, uygulama geliştirme yaşam döngüsü) yaklaşımı kullanılarak geliştirilmiştir. Faaliyetlerimizle ilgili tüm riskleri biliyoruz. Sizleri gereken ilgiyi görmeye ve bilişim güvenliğinde yeni özgürlükleri fark etmeye davet ediyoruz.